Unia Miasteczek Polskich

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wrocław, 21 lutego 2014 r.

Email Drukuj PDF
Forum IT
 
Wrocław, 21 lutego 2014 r.
Jak z sukcesem realizować projekty informatyczne w urzędach?
 
W dniach 3–4 kwietnia 2014 r. w Zakopanem odbędzie się Forum IT dla Kierowników  Administracji – ogólnopolska konferencja dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie instytucjami publicznymi, a tym samym za ich informatyzację.
 
Do udziału w Forum zaproszeni zostali wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, marszałkowie, starostowie i kierownicy pozostałych jednostek publicznych. – Wśród wielu konferencji poświęconych informatyzacji urzędów brakuje spotkań dedykowanych kadrze kierowniczej, podczas których o informatyzacji mówiłoby się w sposób przystępny, nietechniczny. Stąd pomysł na zorganizowanie Forum IT dla Kierowników w  Administracji – mówi Jacek Orłowski, redaktor naczelny miesięcznika „IT w Administracji”, organizatora konferencji.
 
Jak podkreślają eksperci, istnieje duży problem z włączaniem kadry kierowniczej do projektów innowacyjnych. – Kierownicy często stoją na stanowisku, że projektami „elektronicznymi”, informatycznymi powinny zajmować się departamenty informatyzacji. A takie podejście utrudnia budowanie e-administracji – przekonuje Andrzej Ręgowski, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji („IT w Administracji” 2013, nr 8). Tymczasem konieczność wykorzystania technik informacyjnych w urzędach narzucają zarówno zmieniające się przepisy prawa, jak i obywatele. Potrzebę aktywnego włączenia się kierowników jednostek publicznych w realizację projektów IT dostrzega także Dariusz Przybylski, administrator w Urzędzie Gminy i Miasta w Goleniowie. – Każda rewolucja informatyczna musi rozpocząć się od skutecznego przekonania pionu zarządzającego. Bez aktywnego poparcia kierownika placówki wdrażanie nowości jest z góry skazane na niepowodzenie – zapewnia Przybylski („IT w Administracji” 2012, nr 1).
 
Podczas dwudniowego Forum uczestnicy nie tylko pozyskają wiedzę na temat dobrych praktyk e-urzędu, lecz także nawiążą kontakty z innymi kierownikami odpowiedzialnymi za prowadzenie projektów IT w instytucjach publicznych. Wśród prelegentów znajdą się bowiem osoby, które z sukcesem zrealizowały innowacyjne wdrożenia w swoich placówkach i na co dzień aktywnie uczestniczą w procesie stanowienia prawa w zakresie informatyzacji.
 
Zaproszenie do wygłoszenia prelekcji przyjęli m.in.: Jan M. Czajkowski – współprzewodniczący Zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ds. Społeczeństwa Informacyjnego oraz założyciel Związku Miast Polskich, Aneta Cygan – kierownik projektu „Budowa zintegrowanej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego w Powiecie Lubelskim”, Marta Kamysz-Turbak – odpowiedzialna m.in. za projekt „Przygotowanie Urzędu Miasta Tarnobrzeg do świadczenia usług publicznych drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu ePUAP” czy Leszek Kuliński – wójt gminy Kobylnica, który na jej terenie wdrożył m.in. elektroniczny obieg dokumentów, telefonię VoIP czy bezpłatny serwis informacyjny SMS.
 
Uczestnicy Forum dowiedzą się także, w jaki sposób finansować rozwiązania IT w swoich jednostkach. Perspektywa finansowa na lata 2014–2020 będzie ostatnią, w której znajdą się pieniądze na utrzymanie i realizację nowych projektów IT w administracji publicznej. Środki te będą dostępne poprzez Program Operacyjny Polska Cyfrowa oraz Regionalne Programy Operacyjne. – Struktura tych funduszy właśnie się kształtuje, warto więc już dziś szukać dobrych pomysłów na cyfryzację swojej placówki. Im szybciej unowocześnimy urzędy, tym mniej będzie to kosztowało budżety gminne – mówi Jacek Orłowski.
 
Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest wypełnienie formularza online na stronie www.forum.itwadministracji.pl, gdzie znajdują się również szczegółowe informacje na temat Forum.
 
 
Kontakt dla prasy:
Justyna Lembryk
Specjalista ds. Public Relations
tel.: (71) 797 48 16
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.